Dieta sokowa z jogą - taktyka na jesień! - Juice Drinkers

Dieta sokowa z jogą – taktyka na jesień!

dieta sokowa z jogą

Jesień to pora przemian. Widzimy to w zachowaniu całej przyrody: liście opadają, powietrze się zmienia, a ludzkość zbiera zupełnie nowe plony owoców i warzyw. Ważne jest, żebyśmy zmieniali się wraz z porami roku — tak jak robi to natura — dostosowując nasze codzienne nawyki, praktykę jogi i wybory żywieniowe. W dostosowaniu się do zmian niezawodne okazuje się połączenie: dieta sokowa z jogą.

Ajurwedyjskie podejście do jesieni

Według Ajurwedy istnieją trzy podstawowe dosze, czyli energie. Tak jak każda osoba ma dominującą doszę, tak każda pora roku jest zdominowana przez jedną z trzech dosz.

Dosha vata jest najbardziej rozpowszechniona jesienią. Vata reguluje ruch w ciele, aktywuje układ nerwowy i procesy wydalania. Cechy vata są zimne, suche, szorstkie, lekkie, zmienne, nieregularne i poruszające. Vata składa się z elementów powietrza i przestrzeni. Ze względu na związek vata z układem nerwowym, jej stan często odbija się na naszym zdrowiu psychicznym.

Wraz z obfitością energii vata krążącej w okresie jesiennym, nasze ciała i umysły mogą zostać przytłoczone i utracić równowagę. O tej porze roku możesz czuć się niespokojna, nieugruntowana i niestabilna. Ale chociaż nie możemy zmienić sezonowych zmian pogody, możemy zachować wewnętrzną równowagę, dostosowując nasz styl życia, aby przeciwdziałać dominującej w naturze energii vata. Robimy to poprzez włączenie pozycji jogi, jedzenia i wyborów dotyczących stylu życia.

Jak na ironię, tylko dzięki zmianom można utrzymać równowagę w tym zmieniającym się sezonie. A nic tak nie pobudza do zmian, jak detoks sokowy i joga.

Jesienne pozy jogi – 5 przykładów

Jesienią postaraj się zaplanować praktykę jogi o tej samej porze każdego dnia i o tej samej długości. Pomoże to zbudować rutynę i uspokoić chaotyczną energię vata. Wykonuj pozy jogi, które koncentrują się na płucach i jelicie grubym, ponieważ są to dwa narządy związane z sezonem jesiennym.

1. Skręty: pozycja Pół Władcy Ryb, pozycja Pętli, Pozycja Odwróconego Trójkąta

2. Rozciąganie na boki: pozycja obrotowa od głowy do kolan

3. Wygięcia do tyłu: pozycja łuku, pozycja mostu, pozycja wielbłąda

4. Pozycja Wojownika I i Pozycja Wojownika II

5. Powitania słońca rozgrzeją ciało również podczas jesiennego chłodu

Po praktyce ciesz się długą Savasaną (Pozycją trupa), aby ustabilizować poruszającą się energię vata.

Jesienny sposób jedzenia

Ważne jest spożywanie regularnych posiłków, zawsze o tej samej porze każdego dnia. Staraj się unikać pomijania posiłków i sporadycznego wypasu. Jedz z pełną świadomością (pamiętasz, pisaliśmy o mindful eating) – usiądź, delektując się jedzeniem. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych wyborów dotyczących stylu życia w tym czasie, ustal rutynę dotyczącą jedzenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprowadzić Twój jesienny plan posiłków.

  1. Oczyść organizm, przygotuj się do zmian; dieta sokowa z jogą to świetny pomysł.
  2. Po detoksie sokowym, przestaw się na ciepłe posiłki, jedz dużo zup
  3. Wybieraj potrawy ciepłe, ugotowane i wilgotne.
  4. Jedz dwa jabłka dziennie, aby pomóc w regulacji flory probiotycznej.
  5. Pij ciepłą herbatę ze świeżego imbiru, kardamonu i cynamonu. To ogrzeje ciało i poprawi krążenie i trawienie.
  6. Jeśli nie ta herbata, spróbuj wypić jakiś ciepły napój.
  7. Jedz warzywa korzeniowe, aby wzmocnić swoje połączenie z Ziemią.
  8. Smaki słodkie, słone i kwaśne uspokajają vatę.

W uregulowaniu nawyków żywieniowych i osiągnięciu równowagi dietetycznej pomoże Ci oczyszczenie organizmu. Detoks i joga to idealne połączenie, gdy potrzebujesz szybkiej i pozytywnej regulacji.

Sposób funkcjonowania

Konsekwentne, umiarkowane ćwiczenia regulują mobilny charakter vata, więc pamiętaj, aby zaplanować czas na aktywność fizyczną.

Nakładaj olejki na skórę, aby była wilgotna. Ta praktyka, zwana oleowaniem, zmniejsza emocje vata, takie jak lęk, depresja, strach i nerwowość.

Uprawiaj regularną praktykę medytacyjną, aby pomóc wyciszyć, ześrodkować i uziemić aktywny umysł vata.

Dla pełnej satysfakcji ze snu, relaks i ćwiczeń korzystaj z naturalnych produktów wspierających Twoje samopoczucie, takich jak kołdry, poduszki i wałki do ćwiczeń i jogi z wypełnieniem z łuską gryki. Nasza ulubiona marka produkująca takie przedmioty to Soba.

Ćwicz oddychanie prawym nozdrzem: Zamknij lewe nozdrze, używając palca serdecznego prawej ręki. Wdychaj przez prawe nozdrze przez 6-8 sekund, a następnie wydychaj przez to samo nozdrze przez 5-7 sekund. Powtarzaj przez 7-10 rund, kilka razy dziennie. Zwiększy to energię słoneczną, która pomaga utrzymać ciało w cieple, gdy temperatura spada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *