Niby wszystko wygląda normalnie – siedzisz w domu, pracujesz, uczysz się… Tyle że Twój organizm wciąż krzyczy z głodu – mimo że niedawno zjadłaś posiłek. STOP! Fałszywy głód – to z nim masz z nim do czynienia! Bez obaw, łatwo sobie z tym poradzisz.
Przyczyny występowania fałszywego głodu
Najczęstszą przyczyną występowania fałszywego głodu jest stres i przemęczenie. Kiedy czujesz się nieswojo i potrzebujesz szybkiej “ulgi”, odruchowo pragniesz aktywować ośrodek nagrody (tę kwestię omówimy w innym wpisie – tutaj link do wiki). Mówimy wtedy o czymś, co nosi nazwę “jedzenie emocjonalne”. Jest to szczególnie groźne zjawisko teraz, gdy spędzamy więcej czasu w domu, ponieważ trudniej nam zrekompensować napięcia w alternatywny sposób – poprzez sport, socjalizację i kulturę. Uczucie nieuzasadnionego głodu bardzo często jest wynikiem niewłaściwej edukacji żywieniowej. W jeszcze innych przypadkach w grę wchodzi zwykła lekkomyślność. Bez względu na przyczynę, jedno jest pewne – żeby zaspokoić nadmierny apetyt, wcale nie musisz sięgać po jedzenie.
Jak odróżnić fałszywy głód od zwykłego.
Fałszywy głód:
- pojawia się nagle
- dotyczy comfort food (niezdrowe, ale lubiane)
- czujesz go w głowie i ustach (potrzeba smaku)
- występuje wraz z innymi emocjami
- towarzyszy napięciu
- wywołuje wyrzuty sumienia
Właściwy głód:
- pojawia się stopniowo
- łakniesz składników odżywczych
- czujesz go “w brzuchu”
- występuje niezależnie od sytuacji
- nie wywołuje napięć
TIP
Już jednodniowy post sokowy pozwala zwalczyć fałszywy głód.
Ty w wersji 2.0
Już wiesz, jak pokonać głód. Teraz pora zająć się sobą w sposób holistyczny. Tutaj również może pomóc Ci przeprowadzony detoks sokowy. Jak zapewne wiesz, detoks sokowy posiada kilka “pozytywnych skutków ubocznych”. Wśród nich należy wymienić utratę wagi, poprawę kondycji skóry i włosów, zwiększoną ilość energii i bystrość umysłu. To wszystko czynniki, które wpływają na Twoją samoocenę, a to właśnie ona będzie decydować o tym, czy w przyszłości znów będziesz musieć zmierzyć się ze zjawiskiem nadmiernego apetytu. Pamiętaj ponadto, żeby:
- często medytować i relaksować się,
- spędzać czas na świeżym powietrzu,
- uprawiać sport i inne ćwiczenia,
- rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać nowe,
- rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną,
- dbać o środowisko naturalne,
- nie pracować ponad siły.
To wszystko pozytywnie wpłynie na Twój stan psychiczny i styl życia, w którym nie ma miejsca na nadmierny apetyt.